Očkování

OČKOVÁNI – NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ PREVENCE

V České republice se očkování u dětí dělí do tří katergorií

  • Povinné očkování, hrazené ze zdravotního pojištění
  • Nepovinné,ale doporučované očkování, hrazené ze zdravotního pojištění
  • Nepovinné očkování, nehrazené ze zdravotní pojištění

POVINNÉ OČKOVÁNÍ HRAZENÉ ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Jedná se o očkování proti šesti infekčním nemocem- tetanu, záškrtu, černému kašli, Haemophilu influenzae typu b, žloutence typu B a dětské obrně.

V ČR se k očkování používá tzv.hexavakcína /očkovací látka INFANRIX HEXA nebo HEXACIMA /.

Očkování zahajujeme 1. dávkou v 9. týdnu věku a přeočkováváme ve 4. měsíci a mezi 11-13 měsícem věku.

Další přeočkování pak následuje ještě dvakrát a to v 5 letech a mezi 10-11 rokem života.

K povinným hrazeným očkováním patří ještě očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám .

Očkujeme kombinovanou vakcínou MMR ve 2 dávkách od 13. měsíce věku a následně přeočkováváme mezi 5. a 6. rokem věku dítěte.


NEPOVINNÉ ,ALE DOPORUČOVANÉ OČKOVÁNÍ , HRAZENÉ ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Očkování proti pneumokokům

Pneumokoků existuje několik desítek typů, které se vyskytují běžně v populaci. Jen některé typy však mohou způsobit závažná onemocnění / zápaly plic, nebezpečný zánět středního ucha, sepse, zánět mozkových blan/, a proti těmto typům pomáhají chránit pneumokokové vakcíny PREVENAR 13 nebo VAXNEUVANCE / od 6.2.2024 zcela bez doplatku/

Očkování zahajujeme ve 3 měsíci věku a přeočkováváme v 5. měsíci a mezi 12. až 15 měsícem věku.

Očkování proti meningokokům

Meningokok je zákeřná bakterie, která může způsobit život ohrožující onemocnění/ sepse- otrava krve meningokoky , zánět mozkových blan/. Imunitní systém kojence dozrává až několik měsíců po narození, čím je dítě mladší, tím je závažnou infekcí zranitelnější. Existuje několik typů zákeřných meningokoků, proti kterým dokážeme děti ochránit včasným očkováním . Očkujeme očkovací látkou BEXSERO / proti meningokoku typu B/ a očkovací látkou NIMENRIX nebo MENQUADFI /proti meningokoku typu ACWY/.

Očkování můžeme zahájit již od 9. týdne věku očkovací látkou proti meningokoku typu B /Bexsero /a přeočkováváme po 2 měsících a ve 12. -15. měsíci.

V 18 měsících věku doočkováváme 1 dávkou vakcíny Nimenrix nebo Menquadfi/proti meningokoku typu ACWY/.

Od 1. 1. 2024 zdravotní pojišťovny hradí očkování proti meningokokům i dětem ve věku od 14 do 16 let.

Očkování proti HPV virům

Očkování je účinnou prevencí před nákazou HPV viry, které mohou způsobit závažná především onkologická onemocnění u mužů a žen.

Vakcína GARDASIL 9 je pro dívky a chlapce ve věku 11-15 let plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Aplikujeme 2 dávky v časovém intervalu 6 měsíců.


NEPOVINNÉ OČKOVÁNÍ NEHRAZENÉ ZE ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Očkování proti rotavirům

První očkování v ordinaci dětského lékaře je možné provést už od šesti týdnů věku dítěte. Jedná se o očkování proti infekčnímu průjmu způsobenému rotaviry. Rotaviry jsou v ČR nejčastějším původcem průjmovitých onemocnění u dětí do 2 let, mohou vést k vážné a rychlé dehydrataci a následně k hospitalizaci. Očkování se aplikuje formou suspenze do úst. Vakcína se podává ve 2 dávkách.

Používáme vakcinu ROTARIX nebo ROTATEQ

Očkování proti planým neštovicím

očkujeme vakcinou VARILRIX ve 2 dávkách s odstupem alespoň 6 týdnů. Očkování je možné zahájit již od 9 měsíců věku.

Očkování proti žloutence typu A

Žloutenka typu A se velmi rychle a snadno šíří především v dětském kolektivu , proto očkování nejčastěji zahajujeme před nástupem do kolektivního zařízení. Očkujeme očkovací látkou HAVRIX JUNIOR a to ve 2 dávkách . Vakcína je určena dětem od 1 roku , aplikuje se ve 2 dávkách, v časovém intervalu 6 – 12 měsíců.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění nejčastěji způsobené přisátím infikovaného klíštěte.

Očkujeme vakcínou FSME IMMUN nebo ENCEPUR

Očkování zahajujeme nejraději v období chladného počasí, kdy se předpokládá minimální aktivita klíšťat. Základní schema se skládá ze 3 dávek , v doporučených časových intervalech se provádí přeočkování 1 dávkou .

Očkování proti chřipce

Je dostupné pro děti od 6 měsíců. Vakcina se aplikuje vždy před každou chřipkovou sezonou. První očkování proti chřipce by mělo být podáno ve 2 dávkách, každé další už pouze jednodávkově.